Zeka Anadan Oğula Geçer

Bugün okuduğum bir yazı oldukça dikkatimi çekti ve okurken çok eğlendim. Eğlendim çünkü dost meclislerinde bahsettiğim ve sürekli karşı çıkanlara karşı savunmak zorunda kaldığım bir tezim, bilimsel olarak kanıtlanmış oldu:) Anlayacağınız egom kabardı:)

Okumuş olduğum bu yazıya göre; zeka geni erkek çocuğuna sadece ve sadece anneden geçiyor. Baba zeka genlerini asla oğluna aktaramıyor. Kız çocukları ise %50 anneden %50 babadan alabiliyor. Çünkü, bilim insanlarının  açıkladığına göre zeka genin şifreleri sadece X kromozomunda bulunurken Y kromozomunda zeka geninin izine rastlanmıyor. Cinsiyeti belirleyen kromozomlar anneden daima X olarak geliyor, babadan gelen kromozomlar ise X veya Y olarak değişebiliyor.

Ek bilgi; çocuğun cinsiyetini de bu yüzden baba belirliyor.:)) O yüzden “erkek çocuk doğuramadı” diye erkeklerin eş değiştirme isteği çok saçma. Ama cinsiyet konusunda ısrarcı kadınlar “erkek /kız çocuk doğurtamadı” diye kocalarını değiştirmek isteyebilirler:)

Babanın X kromozomu ile annenin X kromozomu doğacak olan çocuğun cinsiyetini “Kız” olarak belirlerken, babadan gelen Y kromozomu ile anneden gelen X kromozomu doğacak olan çocuğun cinsiyetini “Erkek” olarak belirliyor. İşte bu duruma göre bir baba, hiçbir zaman oğluna zeka genlerini aktaramıyor. Oysa anne, hem kızına hem de oğluna zeka genlerini aktarabiliyor. Durum böyle olunca anneler zeka genlerini kesintisiz olarak evlatlarına aktarabilirken, babaların zeka genleri cinsiyet nedeniyle kesintiye uğruyor:))))

Yani “Babasının oğlu” söylemleri, yerini “Anasının oğlu” na bırakıyor:) Bir erkek çocuğu annesi olarak bu durumdan ne kadar hoşnut olduğumu tahmin edersiniz:)

İşin bir de şöyle bir boyutu var; bu konudaki araştırmalardan birinin sahibi olan bilim insanı Horst Hameister’e (Ulm Üniversitesi, Almanya) göre, erkeklerin zekâ seviyesi bir tane X kromozomu taşıdığından, kadınlardan daha zeki olma ihtimali düşüyor:)) Yani beyler akıllı olun!!! Akıllı bir kadın ile evlenirseniz akıllı çocuklarınız olur:)))

Eski Türk toplumlarında ve anaerkil toplumlarda  kadınlara gösterilen saygının ve verilen değerin sebebi belki de bu mevzuyu, onların bizden önce kadim bilgiler sayesinde çözmüş olmaları olabilir.

Bu işin tartışması bitmez. Bu konu hakkında eminim herkesin söyleyecek bir sözü vardır. Ama ben şunu çok merak ediyorum. Bu bilgilerden sonra erkekler kendilerine eş seçerken hangi kriterleri göz önünde bulunduracaklar. Güzel kadın mı, akıllı kadın mı ? Şimdi herkesin ikisi birden dediğini duyar gibiyim:)

Hegel’in çok sevdiğim bir sözü var; Diyor ki “Zekasını beğendiğin birisinin görüntüsünü merak etme. Zekasını kullanamayan birinin ise görüntüsünden etkilenme.”

Peki zeki kadından kastınız nedir? Kime göre, neye göre zeki? Güzellik kadar zeka da göreceli olabilir mi? Sizin için zeki olan, bir başkasına aptal gelebilir mi? Bence hepsi mümkün. Güzellik gibi zeka da göreceli bir kavramdır ve kişiye göre değişir.

Kendi bilinç seviyemizdeki ya da gelecekte varabileceğimiz bilinç seviyesindeki insanları zeki ve akıllı bulurken, bilinç seviyesi kendimizden daha düşük olan insanları akılsız, aptal veya cahil buluruz. Kendinizden daha düşük bilinç seviyesindeki insanlar için sizin zaten bir uzaylıdan farkınız yoktur. Sizi asla anlamazlar ve çoğunlukla deli muamelesi yaparlar.:)

Günümüz şartlarına göre değerlendirecek olursak; benim gözlemlediğim kadarı ile akıllı ve cesur kadınlar, erkeklere bir noktadan sonra itici gelebiliyorlar. Kendilerinden daha başarılı ve aktif iş hayatı olan, erkekten daha fazla para kazanan, bir erkeğe ihtiyaç duymadan hayatını idame ettirebilen, hayatta bir duruşu olan kadınlar ilk başta erkeğe çok cazip görünse de günün sonunda kaybeden (belki de kazanan, bakış açısına göre değişir) taraf oluyorlar. Bu profilde bir kadının ne ilişkisi ne de evliliği uzun sürmüyor. İstisnalar var tabi…

Yani erkekler kendisinden daha başarılı ve maddi anlamda daha güçlü olan kadını bir süre sonra reddedebiliyor. Erkek kendine eş seçerken birazcık zeki olsun, ama benden fazla kazanmasın, böylece bana hükmedemesin, ilişkideki bütün güç bende olsun mantığı ile egosal bir savaş veriyor:) İşin enteresan tarafı kadın da kendisinden az kazanan erkeği tercih etmiyor. Kadın da maddi ve manevi anlamdan kendisinden daha güçlü erkekleri eş olarak seçiyor.

Peki  sorun erkekte mi yoksa kadında mı?Tabi ki bir suçlu aramıyoruz ama bence sorun yaşadığımız toplumun geleneklerinde.  Avrupa Birliği’ne girip yaşam standartlarımızı yükseltme çabalarımızın hat safhada olduğu şu günlerde, Orta doğu zihniyetini toplumumuzdan atamadığımız sürece bu tartışma bitmeyecek. Hayat standartlarımız, gezdiğimiz yerler, yediğimiz yemekler, kılık kıyafetimiz değişebilir ama düşünme şeklimizi değiştirmediğimiz sürece, önce ilişkilerimiz, sonrasında da ürettiğimiz yeni nesil aynı olmaya devam edecek. Yani Avrupalı gibi görünüp Orta doğulu gibi düşünen bir toplum olmaktan kurtulamayacağız.

Erkek, toplum baskıları yüzünden şişirdiği egosunu törpülerse, Kadın, toplumun kendisine zorla dayattığı baskılara boyun eğmeyip, gelişmeye çalışıp, fark etmeyi ve ettirmeyi başarırsa  bu iş olacak sanırım:) Daha zeki, farkındalığı yüksek ve bilinçli bir toplum için kadının önemi yadsınamaz. Gelecek nesilleri yetiştirecek olan kadınlara, erkekler olarak destek vermeli, kızlarınızın yaşamasını istemediğiniz  hisleri ve duyguları, hayatınıza giren hiçbir kadına yaşatmamaya özen göstermelisiniz. Bunu Türkiye’nin sözde modernize olmuş kesimi için söylüyorum. Anadolu’da ve taşrada bu söylediğimi anlayamayacak düzeyde yaşayan insanlar var. Kız çocuklarını “okuyup da ne yapacak, nasılsa evlenip gidecek” mantığı ile hala okula göndermeyen aileler var. Erkek çocuk doğuramadı diye ikinci sınıf insan muamelesi gören, töre uğruna, namus uğruna kendi ailelerindeki erkekler tarafından katledilen kadınlar var.

Ülke olarak gelişmek istiyorsak önce kadınlarımızı geliştireceğiz, eğiteceğiz, öğreteceğiz ki, onlar da çocuklarına ve eşlerine öğretsinler. Çünkü eğitim önce kadın ile başlar. Bir erkeği de kadını da önce bir anne yani bir kadın eğitir.

Yani beyler; o hor gördüğünüz “yarım akıllı, kadın işte, saçı uzun aklı kısa” dediğiniz kadınlar tarafından eğitiliyorsunuz!!!

Velhasıl kelam; bu ülkenin hem vicdan sahibi, saygılı, kadir kıymet bilen, dürüst erkeklere hem de çalışkan, cesur, kararlı ve zeki biraz da deli kadınlara ihtiyacı var.

Hayata ve ortak bilince katkı sağlaması dileğiyle…

Ne Haliniz Varsa Gülün

Sevgilerimle,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + = 22