Kitap Tavsiyesi;Olağanüstü Yaşamlar için Olağandışı Kurallar

Mindvalley kurucusu Vishen Lakhiani’den, yaşamınızı yeniden şekillendirmek, mutluluğu ve farkındalığı geliştirmek için uygulanabilir 10 kuralı hikayeler ve testlerle destekleyerek anlatan bir kişisel gelişim kitabı.

Kitap 4 kısım ve 10 bölümden oluşuyor. Her kısım sistemin farklı bir seviyesini anlatıyor. Kitap içindeki kısımlarda ilerledikçe seviyenizde de ilerleme kaydediyorsunuz. Kitabın dili oldukça akıcı ve basit.

Birinci Kısım; içinde yaşadığımız dünyayı, inançlarımızı, kültürümüzü irdeleyip, bize dayatılan düşünce kalıplarından kurtulmak için bakış açımızı temizlemeyi amaçlıyor.  Yaşadığımız dünyanın kurallarını sorgulamayı, insan yapımı dogmalardan, saçrallardan, gelenek, örf -adet vs. kurtulmayı öğretiyor.

İkinci Kısım; hayatınızı yeniden şekillendirecek inançları, alışkanlıkları ve alıştırmaları belirlemeyi, dogmalardan hangisini kabullenip hangisini reddeceğimizi öğretiyor. Bu kısımda bilinç mühendisliğini nasıl uygulayacağınızı, inançlarınızı seçmeyi ve güncellemeyi, gerçeklik modelinizi yeniden oluşturmayı öğreneceksiniz.

Üçüncü Kısımda iç dünyanız irdeleniyor. Bilincin kendisini ele geçirme fikri araştırılıyor. Yeni bir hayatın anlamını oluşturmak ve vizyonunuzu geliştirmek/değiştirmek üzere geliştirilmiş fikirler inceleniyor. Günlük mutluluğu sürdürmek için uygulayacağınız yöntemler ve peşinden koştuğumuz hedeflerin gerçekten uzun vadede mutluluk verip vermeyeceğinden nasıl emin olacağımızı öğretiyor.

Dördüncü Kısımda ise ilerlemek, kendimizi ve dolayısı ile dünyayı değiştirmek için koyduğumuz kuralları nasıl bir disiplin içinde uygulayacağımızı anlatıyor. Gamsız olmayı, cesur olmayı, kendi maceramızı oluşturmayı/yaşamayı ve tüm bunları nasıl bir araya getireceğimizi, nasıl anlamlı bir hayat yaşayacağımızı öğretiyor.

Yazar, kendi yaşadıklarından yola çıkarak yazmış bu kitabı ve okuyucuya kendi hayatından örneklerle tavsiyelerde bulunuyor. Okuduklarınızı uygularsınız doğru yolu bulursunuz çünkü ben uyguladım ve şu an olmak istediğim yerdeyim mesajını veriyor.

Dünya algımızı değiştirecek pek çok zihinsel model sunulan bu kitapta, neyi nasıl yapmamız lazım, hangi konuda nasıl düşünmeli ve olaylar hakkında nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiği örneklerle çok güzel anlatmış.

Siz de kendi hayatınızın mimarı olmak istiyorsanız, bu hayattaki rolünüzü kendi kurallarınıza göre oynayıp programlamak istiyorsanız bu kitaba göz atmanızda fayda var.

Kişisel vizyonunuzu ve misyonunuzu güncelleyebilmenizi yoksa da oluşturabilmenizi sağlayan bu kitabı, başucu kitabı yapabilir, zaman zaman bazı şeyleri hatırlamak için tekrar okuma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Hayata ve ortak bilince katkı sağlaması dileğiyle…

Ne Haliniz Varsa Gülün…

Sevgilerimle….

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 2 =