Esaslı Kadınlar,Esas Oğlanlar, Pamuk Prensesler ve Beyaz Atlı Prensler

 

Çevremdeki bekar veya evli, kadın ya da erkek herkesin, mevcut ilişkileri ve olamayan ilişkileri hakkında şikayetleri var. Sanırım bu çağımızın genel sorunu. Çünkü anladığım kadarı ile sadece Türkiye’dekiler değil, bütün dünyadaki kadın ve erkekler aynı dertten muzdarip. Tabi ki kültürel ve sosyal farklılıklar yaşanan sorunlar arasında bir fark oluştursa da genel olarak dünya üzerinde kimse kendi dengini bulamıyor. Erkekler esaslı bir kadın, kadınlar ise esas oğlanı arıyor.

Bir kadın olarak tamamen tarafsız olarak gözlemlediklerimi yazmaya gayret göstereceğim, sözlerim bir yargılama değil sadece tespittir. Hiç kimseyi ve herhangi bir kültürü  yargılamak haddim değildir.

Türk erkeklerinin tarif ettikleri ideal kadını annelerinde bulabilirsiniz. Annesi cabbar olan bir erkek, cabbar bir kadın görmek ister hayatında. Çünkü o, bir annenin ailesinin hayatını kolaylaştıran, düzenleyen, kendi işini kendi gören, baskılardan uzak, özgür bir anne modeli ile büyümüştür.  Dolayısı ile bu erkek, aynı düzeni sürdürmek isteyecektir. Veya annesi geleneksel Anadolu kültürü ile yetişmiş bir erkek, daha geleneksel bir eş seçer kendine. Çünkü o, evde babanın dediği olan, kadının asli görevinin  yemek yapmak ve çocuk yetiştirmek olan bir kültürün parçasıdır. İster istemez kafasındaki kadın figürü bu şekilde oluşmuştur. Örneklerimizdeki erkeklerden biri için bir kadın gönül rahatlığı ile gece sokakta gezip eğlenebilirken, diğeri için bu durum cinayet sebebi olabilir. Dolayısı ile bütün erkekler annelerine benzeyen kadınları kendilerine partner olarak seçerler.

Normal şartlarda aynı şeyi kadınlar için de söylemeliyiz. Ama maalesef aynı şey kadınlar için geçerli değildir. Eğer bir kız çocuğu olarak sağlıklı bir aile içinde büyümüşseniz babanıza benzer bir adamı seçmeniz çok olasıdır. Yazık ki Türkiye’deki pek çok aile, kötü baba ve biçare anneden oluştuğu için, pek çok kız çocuğunun eş seçimlerinde baba bir model olamıyor. Kim hayatında ayyaş, kumarbaz, şiddet yanlısı, sadakatsiz vb. bir adam ister ki…. O yüzden kadınların hayallerini süsleyen  Beyaz Atlı Prensleri vardır. Çünkü kültürel yapı gereği o esaretten kurtulmasının tek yolu yakışıklı bir prenstir. Çocukluğumuzdan beri bize masallarla ve filmlerle aşılanan gerçek bu olmuştur. Külkedisi’ni, Rapunzel,’i ve Pamuk Prenses’i  hep yakışıklı prensler kurtarmıştır. 

Hala Külkedisi veya Pamuk Prenses olmak isteyen ve olan kadınların varlığını inkar edemeyiz.  Ama Beyaz Atlı Prens olmak isteyen erkeklerin varlığını da inkar edemeyiz. İşin ironik tarafı bu tarz kadınları tercih eden erkeklerin çoğunluğunu  2. örneğimizdeki erkekler oluşturur ve en çok kadınlarla ilgili şikayeti olan erkek tipleri de bunlardır. Çünkü onlar erkek gibi erkektirler. Bu erkeklerin kendilerine güvenleri sonsuzdur, kendilerine göre çok iyi işleri vardır, iyi para kazanırlar, kendilerince bir sosyal çevreye sahiptirler ve en önemlisi bütün kadınlar onlar gibi bir erkekle evlenmek için can atarlar. Çünkü onlar kurtarıcıdır ve kahramandır. Çünkü o erkektir ve güzel ve masum Külkedisini bir zalimin elinden kurtarabilir. Böylece Külkedisi’nin Beyaz Atlı Prensi olur. Ve Külkedisi Beyaz Atlı Prensine büyük bir minnetle bağlanır. Bu erkekler ve bu kadınlar birbirlerine mecburdurlar. Çünkü birbirleri sayesinde prens ve prenses olurlar.

Biz bu masalları hep buraya kadar biliriz. Sonrası hiç anlatılmamıştır. Her ne kadar bu masalların sonu” Ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar” diye bitse de aslında öyle değildir. Zamanla Beyaz Atlı Prens kurtarıcı rolünden sıkılır. Çünkü Külkedisinin maddi ve manevi istekleri hiç bitmez. Prenses olabilmek için sürekli ilgiye ihtiyacı vardır, güzel görünmek zorundadır, her isteğinin kolayca gerçekleşmesi gerekir, aksi taktirde arızaya bağlayabilir. Prenses olmak kolay değildir, prensine sahip çıkmalıdır. Mazallah  Beyaz Atlı Prensi Pamuk Prenses ile karşılaşabilir. Külkedileri Beyaz Atlı Prenslerini hep Pamuk Prensese veya Rapunzele kaptırma kaygısı yaşarlar. Çünkü piyasada çok prenses vardır ve onlar birbirlerini hemen tanırlar. 

Prensesler sürekli beğenilmek isterler. İltifat isterler, hatırlanmak isterler. Prenslerinin hayatının merkezinde olmak isterler. Prensin tek işi para kazanmak ve prensesi ile ilgilenmek olmalıdır. Onlar birbirlerini prens ve prenses yapmışlardır ve ona göre davranmak zorundadırlar. Yoksa o hislerini kaybederler ve eski sefil hayatlarına geri dönerler. Biri tekrar Külkedisine diğeri de sıradan bir uşağa dönüşüverirler.

Öte tarafta Esaslı Kadınların tüm bunlara ihtiyacı yoktur. O kendini bir kadın olarak değil bir birey olarak görür. Toplumda ve arkadaş çevresinde sadece bir kadın olarak algılanmaz. O bir bireydir. Canı isterse 10 tane erkeğin içinde tek dişi olarak maç izleyebilir ve etrafındaki erkekler arasında yadırganmaz. Onun bir dişi olduğu akıllarına bile gelmez.

Esaslı kadınlar bir erkeğin eşi veya sevgilisi olmak zorunda hissetmezler kendilerini.  Çünkü Esaslı Kadınlar maddi ve manevi olarak kendilerine yetebilirler. Bir erkeğin himayesine ihtiyaç duymazlar. 

Esaslı kadınlar asla karşı cinsi etkilemek için giyinmezler. Eğer mini etek giyiyorsa canı istediği içindir. Dişiliklerini ve fiziksel güzelliklerini bir erkeği etkilemek için kullanmazlar. Mini eteğiyle ilgilenen erkeklerle de  ilgilenmezler.

Esaslı Kadınlar erkeklerin zihin okuyamadığını bilirler ve bu yüzden istedikleri şeyleri açık ve net bir biçimde ifade ederler. “Ben söylemem sen anla”  tripleri yoktur.

Esaslı Kadınlar nerede, ne kadar içmesi gerektiğini bilirler. Yeri gelir rakı masasında Müzeyyen Senar eşliğinde muhabbetin dibine vururlar, yeri gelince şarapla şen kahkahalar atarlar. Bu onları asla basitleştirmez. 

Esaslı Kadınlar  TV izlemek veya alış veriş merkezlerindeki mağazaları arşınlamak yerine kitap okumayı, kendilerini geliştirmeyi tercih ederler. Bu yüzden onlara sohbet ederken muhabbetiniz bir noktadan sonra kesilmez. Ağızlarından çıkan her kelimeyi can kulağı ile dinlersiniz. Aykırı fikirleri ve değerleri vardır, tartışmaktan keyif alır ve çok şey öğrenirsiniz.

Esaslı Kadınlar sağlıklarına ve bedenlerine önem verirler. Onlar sağlam kafanın sağlam vücutta olduğuna inanırlar bu yüzden spor yaparlar. Yeri gelir lahmacun, yeri gelir sushi yerler. Ama asla kalori hesabı yapmazlar ve aldıkları 100 gr mı vermek için uğraşmazlar. Onlar zaten doğaları gereği sağlıklı ve fittirler.

Esaslı Kadınlar yeni şeyler öğrenmeyi ve keşfetmeyi çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Yeni insanlarla tanışmak onlar için önemlidir. Arkadaş çevrelerini bir anda değiştirebilirler. Kendilerini tekrar etmekten ve durağanlıktan hoşlanmazlar. Etrafındakileri de kendisiyle birlikte hareket etmeye zorlarlar. Bu konuda direnenlerle uğraşmazlar ve hayatlarından çıkartırlar.

Esaslı Kadınların tutkuları ve amaçları vardır. Bu amaçlara ulaşmak için bir erkeğe ihtiyaç duymazlar. Yanlarındaki erkekler onlarla olmak istedikleri için yanlarındadır. Bir erkeği elde tutabilme telaşına asla girip, tutkularından, arzularından vazgeçmezler.

Esaslı kadınlar çok neşeli ve eğlencelidirler. Erkekler onların bu enerjisine hayran olurlar ve onların yanındaki erkek olmak için can atarlar. Bu kadınları değiştirmeye çalışmadığınız sürece bu ilişki çok uzun sürer. Ama erkek doğası gereği kontrolü eline almak isteyecek ve esaslı kadın teslim olmak istemeyecektir.  Esaslı Kadınları oldukları gibi kabul edip, değiştirmeye çalışmadan birliktelik yaşayabilen erkeklere madalya takmalı.:) Peki hangi erkekler bu kadınlarla beraber olabilir? Kimdir bu Esas Oğlanlar?

Esas oğlanlar her zaman dürüst ve çalışkan olurlar. Zevkleri ve egoları uğruna hiç bir kadını kandırmaya, aklını çelmeye veya kendilerini olduğundan farklı göstermeye tenezzül etmezler.

Esas oğlanların doğuştan gelen asaletleri vardır. Her zaman zevkli, bakımlı ve temizdirler. İşlerini ve kazançlarını abartıp kadının gözüne sokmaya çalışmazlar. Mütevazi ve ağır başlı olurlar. 

Esas oğlanlar şiir gibi yemek yerler ve içki içerler. O kadar zariftirler ki yemek yediklerini anlamazsınız ve fark etmezsiniz bile. Asla bir kadının yanında sarhoş olmazlar, eveleyip gevelemezler, hem cinsleri ile kavgaya tutuşmazlar.

Esas oğlanlar bir kadının yanında başka bir kadına göz ucuyla bile bakmazlar. Çünkü bunun yanındaki kadına saygısızlık olduğunu ve bir centilmene yakışmayacağını bilirler. 

Esas oğlanların gereksiz kıskançlıkları ve yaptırımları yoktur. Bu etek çok kısa, o adamı nereden tanıyorsun, bu kadar çok içme, yüksek sesle gülme, bu saate kadar neredesin gibi söylemleri yoktur. Onlar kendilerine ve yanındaki kadına güvenirler.

Bekar esas oğlanlar asla skor hesabı tutmazlar. Çapkınlıkları gizlidir. Evli olanların zaten böyle şeylere ihtiyaçları yoktur. Esas oğlanlar playboy olmakla erkek olmak arasındaki farkı çok iyi ayırt ederler. Para ile cinsel ilişkiye girmezler.

Esas oğlanların müthiş bir müzik zevkleri vardır. Dünya ve yerel müzikleri, filmleri ve kitapları çok yakından takip ederler. Genel kültür onlar için önemlidir.

Esas oğlanlar düzenli olarak spor yaparlar. Kaç yaşında olurlarsa olsunlar, ne şartlarda çalışırlarsa çalışsınlar düzenli spor aktiviteleri vardır ve asla bu konuda ödün vermezler.

Esas oğlanlar ilişki boyunca dengededirler. İlişkinin başında başka bir adam sonunda başka bir adam olmazlar. Onlar ilk tanıştığınız gibilerdir. Bugün ak dediklerine yarın kara demezler. İstikrarlıdırlar.

Esas oğlanlar nerede gezileceğini, nerede ne yeneceğini, seyahat etmeyi ve eğlenmeyi çok iyi bilirler. Hep bir fikirleri ve programları vardır. Rutinlikten nefret ederler. Rutin zincirlerini partner değiştirerek değil kendilerini sürekli geliştirerek kırarlar.

Esaslı kadınlar ve Esas oğlanlar birbirlerini bulmada prensler ve prensesler kadar başarılı değildirler. Prensesler Esas Oğlanlarla, Esaslı Kadınlar da Prenslerle anlaşamazlar. Belki de bu yüzden kimse dengini bulamaz. Çünkü herkes yanlış yerlere bakar. Aslında kendinizi göremediğiniz için yanlış yere bakarsınız. Belki de siz kendisini Esas Oğlan sanan bir Beyaz Atlı Prenssinizdir. Ya da kendini Esaslı Kadın sanan bir Pamuk Prenses’sinizdir. Burada önemli olan ne olduğunuzun farkına varmaktır.

Prenslerin Prenseslere, Esas Oğlanların Esaslı Kadınlara ihtiyacı vardır. Kim olduğunu bilirsen neye ihtiyacın olduğunu da bilirsin. Gönül gözü ile kendimize ve karşımızdakine bakmak yeterlidir aslında ama gönül gözü ile bakmak zordur, öğrenmek gerekir. İki gözünün gördüğüne inanmak daha kolaydır.

Herkesin gönül gözünün açılması ve Esaslı Kadınlarla Esas Oğlanların buluşması dileği ile…

Ne Haliniz Varsa Gülün…

Sevgilerimle,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 56 = 59